050-7511383 לפרטים וקביעת תור בחיפה או קרית מוצקין

טיפול בשלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)

שלבקת חוגרת (Shingles) הרפס זוסטר, היא למעשה וירוס ה-“וריצלה זוסטר” אשר לרוב תוקף כבר בילדות וגורם לאבעבועות רוח אצל ילדים, לאחר מכן הווירוס נשאר “רדום” במצבורי העצבים ועלול להתפרץ מעת לעת ולגרום לפגיעה בעור ולכאבים קשים. על פי המחקרים, הווירוס תוקף בעיקר כשיש ירידה במערכת החיסונית, זה יכול להתרחש בגיל מבוגר, כשהגוף עובר טיפולים רפואיים שונים, כתוצאה ממחלות אחרות או במצב של מתח נפשי. כאשר הווירוס מתחיל להתעורר, הרי שמתחילים להופיע בגוף התסמינים הבאים:

 • כאב, צריבה, נימול או כהות של תחושה באזורים שונים בגוף.
 • פריחה אדומה מקומית המופיעה מספר ימים לאחר תחילת הכאב.
 • הופעת שלפוחיות ופריחה לאורך מסלול העצב הפגוע.

סימפטומים נוספים אפשריים: חום וצמרמורות, כאבי ראש חזקים, עייפות ולאות. הסימפטום הבולט ביותר הוא הכאב, אשר במרבית המקרים הוא עלול להיות קשה ביותר. האזורים הנפוצים בגוף להתפרצות ההרפס הם: הפנים, החזה, ולאורך מסלולי העצבים. הפריחה אף עלולה להמשך פרק זמן ממושך של 3-4 שבועות כאשר אצל חלק גדול מהחולים הכאב אמור לחלוף עם העלמות הפריחה והשלפוחיות, בעוד שבמקרה של חולים אחרים הכאב עלול להחריף גם לאחר העלמות השלפוחיות ולהמשך חודשים ארוכים מאוד.

הטיפולים הקונבנציונליים

בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר פרסומים אודות טיפולים בשלבקת חוגרת – פרסומים אלו הן בקרב גורמים מוסדיים והן בקרב רופאים ומרפאות, מיועדים לאנשים שנאלצים להתמודד עם הבעיה, מתוך הכרה שעם הזמן חלה עלייה במספרם. בין היתר אנחנו עדים לטיפולים באמצעות תרופות שונות שמיועדות להוריד את התסמינים של הבעיה וכן למנוע הופעתה בשנית. כך למשל החלו בשנים האחרונות לתת גם חיסונים שונים כנגד הרפס ושלבקת חוגרת.

הרפואה הקונבנציונלית מעניקה טיפול באמצעות תרופות שונות, שיש ספק רב עד כמה הן יעילות וכמה הן תורמות למניעת התופעה וכאשר ניתנות בגיל מבוגר הן לפעמים “מתנגשות” עם תרופות אחרות אותן נוטל המטופל. צריך לזכור שככל שלוקחים תרופה מסוימת, החיידקים מגלים אליה עמידות ואז יש צורך לעבור לתרופה אחרת. אך מול הטיפולים הללו, יש אפשרויות גם לטיפולים הרבה פחות כואבים ויותר נעימים, למשל במסגרת הרפואה הסינית. עם השנים, יותר ויותר ישראלים בוחרים בטיפולים אלו מאחר והם פחות כואבים, מטפלים באופן ממוקד יותר במקור הכאב ולא פחות חשוב, הם מכירים בעובדה שכל מחלה או כאב, קשורים גם לדברים אחרים, שיש לטפל בהם על מנת למנוע את הופעתם.

טיפול בהרפס זוסטר באמצעות הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מציעה לחולי ההרפס מזור ברמה של הקלה מידית בכאב וריפוי התסמינים במהירות יחסית גבוהה –
ככל שיתחיל הטיפול מוקדם בשלבי המחלה כך הריפוי יהיה קל ומהיר יותר. טיפול באמצעות רפואה סינית מתבצע באמצעות מספר מישורים אפשריים:

 • המישור הראשי הוא הדיקור הסיני אשר מתבצע באזור הכאב ובסביבתו:
  דיקור סיני הוא יעיל ומזרז באופן ניכר את החלמת המקום, פריחה אדומה מקומית המופיעה מספר ימים לאחר תחילת הכאב.
 • המישור השני הוא נטילת צמחי מרפא שמיועדים להורדת הכאב, קירור הגוף במקרה והוא חווה תחושה של שריפה וכן שיקום של הגוף לאחר הטיפול.
 • במישור נוסף מומלץ להיעזר במשחות טבעיות על בסיס אלוורה, כאשר אין פצע פתוח, שמקלות על השלפוחיות וכן על הכאב עצמו.
  משחות אלו יכולות להקל על הכאב אך הן אינן יכולות לבוא בנפרד משאר הטיפולים.
 • מישור אחר בטיפול הוא שינוי תזונתי, על מנת לנקות את הגוף מרעלים שונים.
  בין היתר זה כולל צריכה של ירקות בעיקר, ירקות ירוקים, והימנעות מסוכרים, מוצרי חלב, ומזון תעשייתי.

על מנת ליהנות מטיפול איכותי ומקצועי בהרפס, מומלץ להתייעץ עם מומחה מוביל אשר מכיר היטב את הנושא של שלבקת חוגרת ויודע כיצד לטפל בה. בקליניקה שלי אני מטפל במספר רב של חולי הרפס בכל שנה, ורובם ככולם נהנים משיפור משמעותי באיכות החיים בזמן ההתקף ולאחריו – למידע נוסף על ההליך והטיפולים מוזמנים ליצור עמי קשר בכל עת.

נבנה על ידי Sitexpress