050-7511383 לפרטים וקביעת תור בחיפה או קרית מוצקין

טיפול בפיברומיאלגיה (דאבת השרירים)

על פי הערכות למעלה מ-2% מכלל האוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה (דאבת השרירים), תופעה שבמרכזה סובלים מכאבי שרירים ותשישות. כאבים אלו נוצרים כתוצאה מאוסף של תסמינים שונים שחוברים יחדיו.

עד לפני מספר שנים, חוקרים רבים סברו שמדובר בדלקת אשר מופיעה בשרירים ובגללה סובלים מכאבים אלו, עם הזמן מחקרים הראו שלא מדובר בהכרח בדלקת, אלא בכאבים שמופיעים בשרירים וברקמות שמחברות בין השרירים לעצמות.

כיצד מזהים פיברומיאלגיה?

הכאב שחווה המטופל הוא התסמין הראשון והעיקרי לתופעה. הכאב יכול להופיע בחלקים שונים של הגוף בו זמנית ומנגד הם יכולים להופיע באזור ספציפי, למשל כתפיים, צוואר ואזורים אחרים. עם הזמן הכאב יוקרן למקומות אחרים בגוף. הכאב יתאפיין בתחושה של צריבה, רגישות, ונוקשות. רמת הכאב משתנה בהתאם לפעילות הגופנית שהמטופל מבצע, מזג האוויר ומאפיינים אחרים.

התסמין השני של התופעה היא תחושת עייפות. מרבית האנשים הסובלים מהתסמונת סובלים מתחושת עייפות ברמות משתנות. מדובר על תחושה שמחלחלת במהלך היום, בין היתר חשים המטופלים חוסר באנרגיה, תשישות, ירידה ביכולת לבצע פעילות גופנית.

תסמין שלישי הם שינויים תכופים במצבי הרוח. חלק גדול מהמטופלים סובלים מדיכאון ברמות שונות או תחושת חרדה מסוימת. עם זאת לא ברור האם הקשר בין התופעות נובע מעצם העובדה שמדובר בתסמין של התסמונת או לחילופין, גורם נלווה שנוצר כתוצאה מתסמינים אחרים, כאבים ועייפות, אשר משפיעים על מצב הרוח.  תחושת הדיכאון תשפיע על יכולת השינה שלהם, תגרום להם לאבד ריכוז, ותפריע להם לבצע פעולות פשוטות ביום יום.

מבחינה פיזית מלבד הכאב, חשים המטופלים תחושת עקצוץ בחלקים שונים בגוף. תחושות אלו מוכרות אצל מי שיש לו דלקות שונות, זו הסיבה שהרבה פעמים פיברומיאלגיה מתקשרת עם אותן דלקות ומחלות ומי שסובל ממנה עובר בדיקות שמיועדות לבדוק האם הם סובלים גם מהן.

הגורמים הבולטים

חוקרים טוענים שיש מספר גורמים להופעה של התופעה, הנה כמה מהם:

  • טראומות נפשיות או פיזיות
  • שינויים הורמונאליים
  • מחלות
  • תאונות דרכים
  • פעילות גופנית לא נכונה

כיצד ניתן לטפל בפיברומיאלגיה?

הטיפול בפיברומיאלגיה יכול להתבצע באופן קונבנציונלי וכן באופן טבעי. טיפול קונבנציונלי נעשה באמצעות תרופות שונות בעיקר לשיכוך כאבים ועזרה בשינה, אך הטיפול המומלץ הוא זה שמוגדר טבעי. הוא יכול להתבצע באמצעות פעילות גופנית (בעיקר אירובי), פיזיותרפיה, וכן בעזרת טיפול שמתקשר לרפואה הסינית:

הרפואה הסינית מזהה כאב עם חסימה של זרימת ה-QI לאורך המרידיאנים בגוף האדם. הטיפול באמצעות הרפואה הסינית נעשה בנקודות דיקור מסוימות בגוף אשר ביחד יוצרות הרמוניה בגוף האדם. הרפואה הסינית מטפלת בפיברומיאלגיה גם בעזרת צמחי מרפא, אבקות וטיפות שונות אשר עובדות על הנעת ה-QI, ויצירת איזון והרמוניה בין ה-YIN וה- YANG של האברים הפנימיים בגוף האדם.

במסגרת האבחון הראשוני המטפל יתשאל את המטופל, יבחן את הטקסטורה של הלשון  וזאת כדי לקבל אינדיקציה לגבי התפקוד וההרמוניה של מערכת העיכול, ובנוסף יבצע המטפל אבחון של התפקוד ההרמוני של האברים הפנימיים על ידי אבחנה מעמיקה ויסודית של הדופק של המטופל בשתי הידיים. לאור אבחנות אלו יבחר המטפל באסטרטגיה טיפולית וימקם את הנקודות בהתאם. כמו כן ניתן להתמודד עם פיברומיאלגיה באמצעות טווינא, תזונה נכונה (הימנעות מתזונה מתוקה ובצקים) וכמו שציינו קודם לכן, פעילות גופנית בעיקר שחייה, אשר יכולה לעזור לשרירים ולהתמודדות עם הכאב.

נבנה על ידי Sitexpress