050-7511383 לפרטים וקביעת תור בחיפה או קרית מוצקין

טיפול בארטריטיס (דלקת פרקים שגרונית)

על פי הערכות שונות כ-80 אחוז מהאנשים מעל גיל 35 עלולים לפתח דלקת מפרקים שגרונית, דלקת הידועה בשם ראומטואיד ארטריטיס – Rheumatoid arthritis, כאשר אצל נשים המחלה שכיחה פי 3 יותר מאשר אצל גברים.

מדובר במחלה אשר פוגעת במפרקים וגורמת להריסתם באופן הדרגתי ותוך זמן קצר. המחלה פוגעת בגוף באופן היקפי, כאשר הפגיעה באה לידי ביטוי גם בחלקים במערכת הגופנית אשר אינם מפרקים.

עד היום המחקרים לא הצליחו להוכיח מה בדיוק גורם למחלה זו, ההנחה היא שמדובר בזיהומים שונים וכן בתופעות כמו עישון, זיהום נגיפי ועוד. מה שכן ידוע הוא שהדלקת מתחילה במפרקים ומשם מתפשטת לרקמות שונות מחוץ מפרקים, למשל כלי דם, עור, בלוטות רוק ועוד.

תסמיני הארטריטיס

תסמיני דלקת הארטריטיס מתחלקים לשניים – חלק אחד הם התסמינים הכלליים, כגון עייפות, חום, מצבי רוח משתנים, איבוד משקל, תאבון ירוד, קשיון בוקר; והחלק האחר הוא יותר נקודתי וקשור לאזור שנפגע מהדלקת, למשל, למשל מפרקים נפוחים, דלקות בכלי הדם, דלקות בעיניים ועוד.

מאחר ומדובר בדלקת רחבה עם תסמינים מגוונים שנוצרים בכל חלקי הגוף, מאוד קשה גם לאבחן את הדלקת, קשה לדעת בדיוק מהיכן היא נוצרת ומאילו סיבות. אף על פי כן נוכל לראות בהמשך, שהטיפול בדלקת הינו ברור ופשוט באופן יחסי. במהלך השנים החוקרים כן הצליחו להוכיח שיש פקטורים שונים שמגדילים את הסיכוי לחלות במחלה: פקטור גנטי כלומר סיבות תורשתיות, פקטור זיהומי (חיידקים שונים), וכן חוסר בסבילות חיסונית. ברור לכל שמדובר בדלקת שיוצרת נוגדנים למרכיבים שונים שנמצאים במפרקים ועל כן היא מופיעה, עם זאת לא ברור מדוע זה נוצר.

כיצד מאבחנים דלקת פרקים?

הדרכים הטובות ביותר לגלות את המחלה היא באמצעות בדיקות דם שונות אשר חושפות ממצאים אשר מוכיחות היווצרות של הדלקת, בין כדוריות דם לבנות, אנמיה, שקיעת דם מוחשת ועוד. כמו כן כאב באזור הפרקים, צילומי רנטגן וקשיים שונים מבחינה פיזיולוגית עלולים להוכיח אף הם הישענות של הדלקת.

דרכים להתמודד עם הדלקת באמצעות הרפואה הסינית

בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית דוגלת בטיפול תרופתי, תרופות נוגדי דלקת, סטרואידים, תרופות אנטי ראומטיות ועוד, הרי שפילוסופיית הרפואה הסינית מציגה מגוון אפשרויות אחרות:

  • דיקור סיני ממוקד באזורים הכואבים ובאזורים סמוכים, גורם לזרימה מוגברת של דם לאזור הפגוע ולתחילתו של תהליך ריפוי של הדלקת.
    הדיקור גם ממריץ את יצור הנוזל הסינוביאלי במפרק, על ידי גירוי של הממברנה העוטפת את המפרק ומייצרת נוזל שימון למפרק.
    כבר בטיפולים הראשונים המטפל משלב נקודות להקלה בתחושת הכאב כדי להשיג שיפור באיכות החיים ככל האפשר.
  • בנוסף יש להשתמש בצמחי מרפאה שונים שעוזרים להפחית הצטברות הלחות והליחה במפרקים ואת תחושת הכאב, וכן שימוש בתזונה מתאימה. מדובר על תזונה שמונעת את היווצרות הלחות והליחה בתוך הגוף – תזונה כמו בשרים, חלבונים, משקאות אלכוהוליים ועוד. לעומת זאת כן מומלץ לאכול אוכל ירוק, חלב עיזים, ומאכלים בריאים אחרים.
  • מומלץ לעסוק בפעילות ספורטיבית מתונה בלבד כמו הליכה לא מאומצת או שחייה וכן כדאי לעשות תרגילי גמישות לדוגמת יוגה או טאי-צ’י.

מכיוון שמחלה זו היא רב מערכתית ומערבת סימפטומים מרובים הכוללים גם כאבים במספר רב של  מפרקים, הטיפול הוא יחסית איטי ומחייב סבלנות עד שמגיעים לריפוי מלא. עם זאת אנו רואים בקליניקה שיפור משמעותי באיכות החיים, של המטופלים, כבר אחרי מספר מועט של טיפולים, עם ירידה משמעותית בעוצמת הכאבים, אך כאמור לוקח זמן להבריא מאותם כאבים עמומים שגורמים לחוסר נוחות בתפקוד היום יומי.

נבנה על ידי Sitexpress